Akne Tedavisi


Akne Tedavi Nasıl Yapılır?

Akne; temel bulgularından biri olan bakteri sebebiyle, hedefi belirgin ve kolay bir tedavisi varmış gibi görünebilir. Ancak akne bakteri dahil tüm diğer bulguların beraber azaltılması ve ya yok edilmesi ile mücadele edilebilir. Öte taraftan görünmeyen sebepler olan genetik ve psikolojik durum aknenin tedavisini zorlaştırır. Bazen genetik yatkınlığı olan hastalar, çok iyi tedavileri alsalar bile sadece aknelerini sayıca ve şiddet düzeyinde azaltabilirler, ya da bazen iyileşip bazen tekrarlayan uzun soluklu bir tedavi süreci yaşarlar.

Sevindirici olan bu hastaların sayıca toplumda az olmasıdır. Genel problem, hastaların doğru tedavi protokollerini denememiş ya da yeterli süre sürdürememiş olmalarıdır.

Genel olarak akne tedavileri protokolleri şu şekildedir.

 1. Hafif düzey akne; akneli ve yağlı ciltler için geliştirilmiş dermokozmetik veya medical device kategoride günlük cilt bakım ürünleri ile cildin problemini kontrol altına almak.

 2. Orta düzey akne; Medical device kategoride bir ürün serisi ile günlük bakım gerçekleştirirken aşağıdaki tedaviler eklenebilir;

  1. Cildi ölü hücrelerden arındıracak AHA içeren ürün veya ilaçlar

  2. Antibiyotik tedavileri

  3. Kimyasal peeling uygulamaları

 3. İleri düzey akne; Medical device kategoride bir ürün serisi ile günlük bakım gerçekleştirirken

Aşağıda ki tedaviler eklenebilir;

 1. Cildi ölü hücrelerden arındıracak AHA veya retinol içeren ürün veya ilaçlarlar

 2. Antibiyotik tedavileri

 3. Kimyasal peeling uygulamaları

 4. Kortizon tedavisi

 5. Oral izotretinoin tedavisi

Tüm düzeylerdeki tedavi süreçlerinde hastanın hormanal ve psikolojik düzeyde iyileşmesine destek verilmeli. Hastanın hayatında dengeli, sağlıklı bir beslenme ve yaşam standartları oluşturulmalıdır.

Basamak 1: Cilt Temizliği

Akne tedavisinin belki de en önemli basamağıdır. Bu basamağın amacı cildimizde akne oluşumuna sebep olan nedenleri uzaklaştırmak ve kullanacağımız ürünlerin zemin hazırlamaktır. Böylece cildimizi hazırlamış oluruz.

Bu basamak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Kullanacağınız ürünün cilt tipinize uygun olması gerekir. Bu basamakta sabun ve diğer benzeri ürünlerin kullanımı kesinlikle yanlıştır.

Cilt temizliğiniz için her cilt tipine uygun olan Aknicare Gentle Cleansing Gel kullanabilirsiniz. Bu ürün cildinizi kurutmadan akneye sebep olan faktörlerin temizlenmesini sağlarken kullanacağınız diğer ürünler için de en uygun zemini hazırlar. Makyaj temizliği için de kullanılabilen bir üründür.

Basamak 2: Uygun Ürünün Kullanılması

Akne tedavisinde kullanılacak topikal ürünlerin mutlaka cildinize uygun ve aknenin 4 faktörünü ortadan kaldırması gerekmektedir. Aknicare Losyon bu 4 faktörü tek bir ürün ile ortadan kaldırmakta yüksek etkinlik gösterir. Günde 2 defa kullanılması yeterlidir.

Basamak 3: Şok Tedavi

Aknelerimiz bazen tek başına yüzümüzün herhangi bir yerinde aniden ortaya çıkabilir. Dolayısı ile akne ürünümüzü tüm cildimize değil, sadece aknenin üzerine kullanmamız yeterli olacaktır. Aynı zamanda gelişmekte olan bir akneyi fark ettiğimizde bu aknenin olgunlaşmasını engellemek isteriz. İşte bu durumlarda Aknicare SR Skin Roller en ideal üründür. Roll-on şeklindeki başlığı sayesinde sadece akne üzerine rahatlıkla uygulanırken, aknenin 4 faktörünün de ortadan kaldırılmasını sağlar.

Basamak 4: Destek Tedavi

Akne tedavisinde kullanılan ürünlerin etkisini artırmak ve aynı zamanda tedaviyi etkinleştirmek için destek ürünler kullanılmalıdır. Özellikle kullanılan ürün ciltte kuruluk yapıyor ise cildin dengesini sağlamak için mutlaka bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ancak bu konuda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunlardan birincisi kullandığınız ürünün cildinizi yağlandırmaması gerekir. İkincisi ise bu destek ürünü kullanırken nemlendirmenin yanı sıra tedavi etkinliğini de artırması gerekmektedir. Aknicare Krem içerikleri sayesinde cildinizin nem dengesini düzenlerken aknenin 4 faktörünü de ortadan kaldırarak kullandığınız diğer Aknicare ürünlerinin de etkisini artırmaktadır.

Basamak 5: Aknelerin Gizlenmesi

Özellikle bayanlar akneli cildin görünümünden rahatsız olmaktadır ve bu görüntüyü gizlemek için fondöten ve benzeri ürünler kullanmaktadır. Ancak bu ürünlerin kullanılması aknenin artmasına sebep olabilmektedir. Halbuki Aknicare Krem Teintee’nin kapatıcı özellikte olan 2 ayrı renkte formu bulunmaktadır. Aknicare Teintee Krem sayesinde tek bir ürünle istediğiniz tüm etkilere sahip olabilirsiniz.

 • Cildi yağlandırmadan nem dengesini kurar.

 • İçeriği ile akne tedavisine destek olur ve aknenin 4 faktörü üzerinde de etkilidir.

 • Kapatıcı özelliği sayesinde başka bir kozmetik ürün kullanmanıza gerek yoktur.

Kapatıcılık istediğiniz durumlarda Aknicare Krem yerine Aknicare Teintee Krem kullanabilirsiniz.

Bununla beraber Aknicare FP Fluıd Powder içeriği sayesinde akneli ciltlerin kullanımında mükemmel uyum sağlar ve ekstra kapatıcı etkisi vardır.

Basamak 6: Güneşten Korunma

Akne lezyonları cilt üzerinde gelişirken kızarık bir görünüme sahiptir. İyileşme süreci sonrasında bu kızarıklar kısa bir süre daha devam edebilir. Aknenin gelişim ve iyileşme süreçlerinde cildin güneşten korunmaması halinde bu kırmızı izler daha uzun sürede geçmekte aynı zamanda bazı ciltlerde kahverengi lekelere dönüşmektedir. Bu durumun önüne geçmek için cilde uygun bir güneş koruyucu ile cilt korunmalıdır.Akneli ciltler genellikle hassas ciltlerdir ve güneş ışınlarından yüksek oranda etkilenirler. Aynı zamanda akne profesyonel tedavileri sırasında bazı ilaçlar güneş hassasiyetini arttırdığı için cildi mutlaka güneşten korumak gerekmektedir. Maalesef standart güneş koruyucuları yağ bazlı olduğu için akneli cildinizin ekstra yağlanmasına sebep olur ki bu durum hiç istenmemektedir. Aknicare Sun SPF30 PPD 20 sayesinde cildinizi yağlanmadan güneşten koruyabilir ve nemlendirebilirsiniz. Ayrıca içeriği sayesinde aknenin 4 faktörü üzerinde de etkilidir.

Basamak 7: Vücutta Oluşan Aknelerin Tedavisi

Akne sadece yüzümüzde değil tüm vücudumuzda oluşabilir. Bu durumda tedavimizi tüm vücudumuza yaymamız gerekmektedir. Özellikle sırt bölgesinde aknelerimiz var ise ürünleri uygulamak için bir başkasından yardım almamız gerekmektedir. Ancak Aknicare CB Chest&Back sprey formu sayesinde başka birisine ihtiyaç duymadan kolaylıkla kendi tedavinizi yapmanızı sağlar. Ayni diğer formlar gibi aknenin 4 faktörü üzerinde de etkilidir.